გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა 46001007441
საგანი: ბუნება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი 1 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 5
გაკვეთლის თემა: ცისარტყელა
გაკვეთილის მიზანი : ცაზე დაკვირვება. ცისარტყელას ამოცნობა, დახასიათება. ცისარტყელას ფერების გაცნობა
და ფერების თანმიმდევრობა.
გაკვეთილის ხანგძლიობა 35 წუთი
N
|
აქტივობა
|
აქტივობის
მიზანი
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სააწავლო
რესურსები
|
დრო
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება:
გაიხსენებენ
მთვარეს და ვარსკვლავებს
|
აქტივობის მიზანია
განასხვაონ
ერთმანეთისგან (მზე, მთვარე, ვარკვლავები)
მათი დამახასიათებელი
ნიშნებით
|
კითხვებზე-
პასუხის
გაცემა
|
ინდივიდუალური
|
პლაკატები
|
10
|
2
|
მაპროვოცირებე
დავალება:
სურათი: მზით და წვიმის წვეთებით
|
დაკვირვების უნარის გამოვლენა
თუ რა შეიძლება აკლდეს ამ სურათს
|
მსჯელობა
დისკუსია
|
მთელი
კლასი
|
პლაკატები
|
7
|
3
|
წუთშესვენება
|
განტვირთვა
|
მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად
|
1
| ||
4
|
სახელმძღვანელოში
მუშაობა
|
ცისარტყელას
ფერების
გარჩევა და დალაგება
თანმიმდევრობით
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვა-
ნელო და სამუშაო
რვეული
|
10
| |
5
|
შემაჯამებელი
სამუშაო
ნამუშევრების
გამოფენა
|
კარგად
ვარჩევ
ფერებს
|
ინდივიდუალური
|
ფერადი
ქაღალდები,
წებო,
მაკრატელი,
თაბახის
ფურცლები
|
5
| |
6
|
შეფასება
განმავითარებელი
კომენტარებით
|
ინდივიდუალური
|
2
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ახალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
|
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
|
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
|
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება
|
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
მწვანე
|
ყვითელი
|
წითელი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
ამოიცნობს ცისარტყელას, ახასიათებს, ასახელებს ფერებს
თანმიმდევრობით
ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------25.12 2018
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა 46001007441
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური--დაწყებითი 4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 6
გაკვეთლის თემა: მოქმედებათა შესრულების რიგი
გაკვეთილის მიზანი: გაეცნონ მოქმედებათა შესრულების თანმიმდევრობას და იპოვონ გამოსახულების მნიშვნელობა
გაკვეთილის ხანგძლიობა: 45 წუთი
N
|
აქტივობა
|
აქტივობის
მიზანი
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სააწავლო
რესურსები
|
დრო
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება,
|
აქტივობის მიზანია გაიხსენონ გამოსახულება
და მათემატიკური
მოქმედებები
|
ტესტები
|
ინდივიდუალური
|
ტესტები
|
7
|
2
|
მაპროვოცირებელი
დავალება
|
სახელმძღვანელოში
მოცემული
მაპროვოცორებელი
ამოცანის განხილვა და ამოხსნა
|
მთელი
კლასი
|
პლაკატები
|
5
| |
3
|
სახელმძღვანელოში
მუშაობა
სავარჯიშო #3
# 4
|
სავარჯიშოების
ამოხსნა დემონსტრაციულად
|
მთელი
კლასი
|
სახელმძღვა
ნელო,
დაფა, ცარცი
სამუშაო
რვეულები
|
15
| |
4
|
წუთშსვენება
|
განტვირთვა
|
მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან
ერთად
|
1
| ||
5
|
შემაჯამებელი
სამუშაო
|
დამოუკიდებლად შესრულებული
სამუშაოს
ხარისხის
დადგენა
|
ინდივიდუალური
|
ტესტები
|
10
| |
6
|
შეფასება შუქნიშნის
ბარათებით და
განმავითარებელი
კომენტარებით
თვითშფასება
|
ინდივიდუალური
|
5
| |||
8
|
საშინაო დავალება:
ოჯახის წევრების
პროფესიების
შესახებ ინფორ
მაციის შეგროვება
|
შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის
|
ინდივიდუალური
|
2
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ახალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
|
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
|
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
|
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება
|
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
მწვანე
|
ყვითელი
|
წითელი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
შეძლებს ოთხივე მათემატიკური მოქმედებების და ფრჩხილების
შემცველი გამოსახულებების მნიშვნელობების პოვნას,
მოქმედებათა შესრულების თანმიმდევრობის დადგენას
ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------23.12 2018
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა 46001007441
საგანი: ქართული ენა
სწავლების საფეხური--დაწყებითი 4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 6
გაკვეთლის თემა: „უღუ და თეთ’’
გაკვეთილის მიზანი: ტექსტის წაკითხვა და გაგება, მასში მიზანშედეგობრივი კავშირების დანახვა, პერსონაჟების
საქციელების შეფასება, საინფორმაციო ტექსტის შესწავლილ ნაწარმოებებთან და ცხოვრებისეულ მაგალითებთან დაკავშირება
გაკვეთილის ხანგძლიობა: 45 წუთი
N
|
აქტივობა
|
აქტივობის
მიზანი
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სააწავლო
რესურსები
|
დრო
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება,
|
საშინაო დავალებად მიცემული ტექსტის
„ცეცხლის მოთვინიერების
ამბავი“
მთავარი აზრის
გამოყოფა
|
კითხვა-
პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო
|
10
|
2
|
მაპროვოცირებე
დავალება
|
სურათზე მოცემულია
ჩვენს სოფელში არქეოლოგიური გათხრების დროს აღმოჩენილი ნივთები იპოვონ კავშირი ასახსნელ მასალას შორის
|
კითხვა-
პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
პლაკატები
|
5
|
3
|
მინი-ლექცია
არქეოლოგიის შესახებ
|
გაეცნონ არქეოლოგიის
მნიშვნელობას
|
საუბარი
|
მთელი
კლასი
|
5
| |
4
|
ტექსტის
ნაწილებად-
გამომეტყველებით
წაკითხვა
|
ტექსტის
გააზრება
|
ტექსტის
კითხვა
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო
|
10
|
5
|
წუთშესვენება
|
განტვირთვა
|
მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად
| |||
6
|
ტექსტის
გამთლანება,
მთავარი აზრის
გამოყოფა,პერსონა-
ჟების დახასიათება
|
ტექსტის შინაასსის
დამახსოვრება
და ანალიზი
|
დისკუსია
|
მთელი
კლასი
|
ტესტები
|
10
|
7
|
შეფასება
შუნიშნის ბარათებით და
განმავითარებე
ლი კომენტარებით
|
3
| ||||
8
|
საშინაო დავალება:
# 9
|
შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვა-
ნელო,
სამუშაო
რვეული
|
2
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ახალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
|
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
|
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
|
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება
|
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
მწვანე
|
ყვითელი
|
წითელი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
შეძლო ტექსტის წაკითხვა და გაგება, პერსონაჟების ქცევების
შეფასების გზით დაადგინა მოვლენათა თანმიმდევრობა და არსი.
ისაუბრა ტექსტში წამოჭრილ პრობლემებზე და დაასაბუთა საკუთარი
აზრი.
ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------23.12 2018
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა 46001007441
საგანი: მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი 4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 6
გაკვეთლის თემა: განათლება
„ექსტრემალური სიტუაცია“
გაკვეთილის მიზანი: გაიაზროს ექსტრემალური სიტუაცია,როგორ მოიქცეს ასეთ სიტუაციებში, როგორ
დაიცვას საკუთარი და ახლობლების უსაფრთხოება
N
|
აქტივობა
|
აქტივობის
მიზანი
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სააწავლო
რესურსები
|
დრო
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება,
|
აქტივობის მიზანია გაიხსენონ და კიდევ კარგად
დაიმახსოვრონ
ლაშქრობის მნიშვნელობა და
ქცევის წესები
|
კითხვებზე
პასუხები
|
ინდივიდუალური
|
ტესტები
|
10
|
2
|
მაპროვოცირებე
დავალება
|
სურათზე
ამოიცნონ
ჩვეულებრივი
ბუნებრივი
მოვლენებიი
და ისაუბრონ მათზე
|
ინდივიდუალური
|
პლაკატები
|
5
| |
3
|
მინი-ლექცია
ექსტრემალური
სიტუაციების
შესახებ
|
ბუნებრივი მოვლენებისა და ექსტრემალური
სიტუაციების
გათვითცნობიერება
|
საუბარი
მსჯელობა
|
მთელი
კლასი
|
10
| |
4
|
მუშაობა სახელმძღვანელოსა
სამუშაო
რვეულში
|
ექსტრემალური
სიტუაციების დროს
ქცევის
წესების
დამახსოვრება
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღ-
ვანელო,
სამუშო
რვეული
|
10
| |
5
|
წუთშესვენება
|
განტვირთვა
|
მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად
| |||
6
|
ექსტრემალური
სიტუაციები
და პირველადი
დახმარება
|
პირველადი
დახმარების
გაწევა და მისი
მნიშვნელობა
|
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
მუშაობა
|
5
| |
7
|
შეფასება
შუნიშნის ბარათებით და
განმავითარებე
ლი კომენტარებით
|
3
| ||||
8
|
საშინაო დავალება:
ოჯახის წევრებიდან
ექსტრემალური
სიტუაციების
შესახებ ინფორ
მაციის შეგროვება
|
შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის
|
ინდივიდუალური
|
2
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ახალი მასალის
გაგაება,გააზრე ბა
დამახსოვრება
|
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
|
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდე ბელ მუშაობას
|
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება
|
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
მწვანე
|
ყვითელი
|
წითელი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
მოსწავლემ შეძლოს საგანგებო- ექსტრემალურ (ბუნებრივი კატასტროფების დროს) და ცხოვრებისეულ (მაგ: ქუჩაში, ტრანსპორტში, ექსკურსიაზე) სიტუაციებში სამოქალაქო უსაფრთხოების წესების დაცვით მოქმედება.
ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------14
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა 46001007441
საგანი: მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი 4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 6
გაკვეთლის თემა: განათლება
„ექსტრემალური სიტუაცია“
გაკვეთილის მიზანი: გაიაზროს ექსტრემალური სიტუაცია,როგორ მოიქცეს ასეთ სიტუაციებში, როგორ
დაიცვას საკუთარი და ახლობლების უსაფრთხოება
N
|
აქტივობა
|
აქტივობის
მიზანი
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სააწავლო
რესურსები
|
დრო
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება,
|
აქტივობის მიზანია გაიხსენონ და კიდევ კარგად
დაიმახსოვრონ
ლაშქრობის მნიშვნელობა და
ქცევის წესები
|
კითხვებზე
პასუხები
|
ინდივიდუალური
|
ტესტები
|
10
|
2
|
მაპროვოცირებე
დავალება
|
სურათზე
ამოიცნონ
ჩვეულებრივი
ბუნებრივი
მოვლენებიი
და ისაუბრონ მათზე
|
ინდივიდუალური
|
პლაკატები
|
5
| |
3
|
მინი-ლექცია
ექსტრემალური
სიტუაციების
შესახებ
|
ბუნებრივი მოვლენებისა და ექსტრემალური
სიტუაციების
გათვითცნობიერება
|
საუბარი
მსჯელობა
|
მთელი
კლასი
|
10
| |
4
|
მუშაობა სახელმძღვანელოსა
სამუშაო
რვეულში
|
ექსტრემალური
სიტუაციების დროს
ქცევის
წესების
დამახსოვრება
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღ-
ვანელო,
სამუშო
რვეული
|
10
| |
5
|
წუთშესვენება
|
განტვირთვა
|
მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად
| |||
6
|
ექსტრემალური
სიტუაციები
და პირველადი
დახმარება
|
პირველადი
დახმარების
გაწევა და მისი
მნიშვნელობა
|
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
მუშაობა
|
5
| |
7
|
შეფასება
შუნიშნის ბარათებით და
განმავითარებე
ლი კომენტარებით
|
3
| ||||
8
|
საშინაო დავალება:
ოჯახის წევრებიდან
ექსტრემალური
სიტუაციების
შესახებ ინფორ
მაციის შეგროვება
|
შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის
|
ინდივიდუალური
|
2
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ახალი მასალის
გაგაება,გააზრე ბა
დამახსოვრება
|
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
|
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდე ბელ მუშაობას
|
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება
|
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
მწვანე
|
ყვითელი
|
წითელი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
მოსწავლემ შეძლოს საგანგებო- ექსტრემალურ (ბუნებრივი კატასტროფების დროს) და ცხოვრებისეულ (მაგ: ქუჩაში, ტრანსპორტში, ექსკურსიაზე) სიტუაციებში სამოქალაქო უსაფრთხოების წესების დაცვით მოქმედება.
ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------14.11.2018
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა 46001007441
საგანი: მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი III კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 12
გაკვეთლის თემა: გარემო, რომელშიც ვცხოვრობ
„რატომ გვჭირდება სხვადასხვა პროფესიის ადამიანების ყოფნა ჩვენს ირგვლივ?
გაკვეთილის მიზანი: სხვადასხვა პროფესიისა და საქმიანობის მნიშვნელობისა და საჭიროების გაცნობიერება.
N
|
აქტივობა
|
აქტივობის
მიზანი
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სააწავლო
რესურსები
|
დრო
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება,
|
აქტივობის მიზანია გაიხსენონ და კიდევ კარგად გაიაზრონ ის გარემო რომელშიც ჩვენ ვცხოვრობთ
|
ტესტები
პასუხებით
დიახ-არა
|
ინდივიდუალური
|
ტესტები
|
10
|
2
|
მაპროვოცირებე
დავალება
|
სურათზე
გამოიცნონ
თუ რა პრო-
ფესიის ადამიანები
არიან
დახატული
|
ინდივიდუალური
|
პლაკატები
|
5
| |
3
|
მინი-ლექცია
პროფესიის შესახებ
|
პროფესიისა და საქმიანობის
მნიშვნელობების
გათვითცნობიერება
|
საუბარი
|
მთელი
კლასი
|
5
| |
4
|
ჩამოწერონ
თუ რა პროფესიის
ადამინები
ცხოვრობენ მათ
მეზობლად -
გააკეთონ
პრეზენტაცია
|
სოფელში მცხოვრები ადამიანების
პროფესიების გათვითცნობიერება
|
მუშაობა
ჯგუფებში
|
თაბახის ფურცლები,
პასტები
|
15
| |
5
|
წუთშესვენება
|
განტვირთვა
|
მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად
| |||
6
|
ყველაზე მეტად რომელი პროფესია მოსწონთ ამ
ეტაპზე რა პროფესიას აირჩევენ
|
პროფესიის
არჩევის საფუძველის
ჩაყრა
|
დისკუსია
|
5
| ||
7
|
შეფასება
შუნიშნის ბარათებით და
განმავითარებე
ლი კომენტარებით
|
3
| ||||
8
|
საშინაო დავალება:
ოჯახის წევრების
პროფესიების
შესახებ ინფორ
მაციის შეგროვება
|
შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის
|
2
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ახალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
|
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
|
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
|
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება
|
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
მწვანე
|
ყვითელი
|
წითელი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
მოსწავლე აცნობიერებს სხვადასხვა პროფესიების და საქმიანობების მნიშვნელობებს და საჭიროებებს
ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------2018
Комментариев нет:
Отправить комментарий