სამოდელო-ინტეგრირებული გაკვეთილები და რეფლექსიები


       სამოდელო -ინტეგრირებული   გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა   
საგანი:   ქართული ენა   და მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი  4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა   6
სსსმ-მოსწავლე არ არის
გაკვეთლის თემა
            ქართული ენა-  „უკან მიდევნებული ლამპარი“
            მე და საზოგადოება- „ჩვენ განსხვავებულები ვართ-ტოლერანტობა“

გაკვეთილის მიზანი  ტექსტის  გაგება გააზრება, ერთი საგნის თემის დაკავშირება  მეორე საგნის თემასთან,შეძენილი ცოდნისა და უნარების გამოყენების საფუძველის ჩაყრა რეალური ცხოვრებისათვის
მიზნის შესაბამისობა   ესგ-თან     ქართული ენა--  (1-4) .3ამოიცნობს პერსონაჟთა გრძნობებს, მიზნებს აკვირდება პერსონაჟთა ქცევას, მოქმედებას, თვისებებს და დაკვირვების საფუძველზე გამოაქვს სათანადო დასკვნა მათი აზრების, განზრახვების, განცდების შესახებ;
                                          მე და საზოგადოება-საზ.მეც.დაწ. (1).10საკუთარი თავისა და სხვა ადამიანების
მიმართ ზრუნვა-პატივისცემის გამოვლენა, ღირებულებების (ეთიკური ქცევის ნორმე
ბის დაცვა, სამართლიანობა, პასუხისმგებლობა)  ცხოვრებისეულ სიტუაციებთან
  დაკავშირება

გაკვეთილის ხანგძრლიობა:   45 წუთი
N
აქტივობა
 აქტივობის
მიზანი
გამოყენებული
      მეთოდები
კლასის ორგანიზება
სააწავლო
რესურსები
დრო
წთ
1
ორგანიზაციული საკითხები

მიზნის გაცნობა და მოლოდინების
განსაზღვრა, შეფასების
რუბრიკის
გაცნობა
მოსწავლეთა
დასწრების
შემოწმება
მოტივაციის
ამაღლება




ვერბალური
ახსნა
მთელ
კლასთან
მუშაობა
2
2
 წინარე
ცოდნის
გააქტიურება

დავალებად მიცემული ტექსტის
უკან მიდევნებული ლამპარი“
გაგება-გააზრება

 ფრონტალუ რი
გამოკითხვა


 


წყვილები

სახელმძღვანელო
ტესტი

ტესტის მიხედვით დავადგენ მოსწავლეთა ჩართულობას
და ცოდნის დონეს
8
2
მოქმედი პირების დახასიათება
„ვენის დიაგრამის
შედგენა“
ადამიანის თვისებების
შესაბამისი
სიტყვების
დასახელება
და საკვანძო
სიტყვის „კაცთმოყვარე“
გამოკვეთა

კითხვის ეფექტური
მეთოდი
„მნიშვნელოვანი სიტყვა“


მთელი კლასი
პლაკატები
თაბახის ფურცლები,
მარკერები

დავამზადებთ
პლაკატებს


10
3
დისკუსია
ჩვენ განსხვავებუ   ლები ვართ,
საგანთშორის
ინტეგრაცია
როგორ გვესმის
სიტყვა
„კაცთმოყვარე“  როგორ სამყაროში უკეთესია ცხოვრება,სა დაც ყველაფერი ერთნაირია თუ მრავალფერო ვანი
დისკუსია
მთელი
კლასი
პლაკატები, ფერადი ცარცი,
თაბახის ფურცლები,
მარკერები

გავაფერადებთ
წრეებს
10
4
წუთშსვენება


განტვირთვა
მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად

1
5
 შემაჯამებელი   სიტუციური
ამოცანები
  თემის შეჯამება,საკუ თარი პასუხისმგებლობის გააზრება და
ცხორებისეულ
გამოცდილებასთან  დაკავშირება
სიტუაციების
განხილვა
და გამოსავლის პოვნა
ნამუშევრების
პრეზენტაცია
წყვილებში მუშაობა
თაბახის
ფურცლები,
მარკერები
10

6
შეფასება
შუნიშნის ბარათებით და
  განმავითარებე
ლი კომენტარებით
2
7
საშინაო დავალება:
# 9
შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის
ინდივიდუალური
სახელმძღვა-
ნელო,
სამუშაო
რვეული
2
   
 განმავითარებელი   შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
ყოველთვის
ხშირად
საჭიროებს
დახმარებას
მოსწავლეს შეუძლია უცნობი
ტექსტის
გაგება-გააზრება
მოსწავლეს
ყოველთვის
შეუძლია ახალი ტექსტის გაგება-გააზრება
მოსწავლეს შეუძლია ახალი ტექსტის
გააზრება-გაგება,
თუმცა ხანდახან
ბუნდოვანია
რამდენიმე საკითხი
მოსწავლე ახალი ტექსტის გაგება-გაააზრებისთვის
საჭიროებს დახმარებას
მოსწავლე აცნობიერებს
ტოლერანტობის არსს,მსჯელობს რატომ არის სასურველი-იყოს ტოლერანტი
მოსწავლე ყოველთვის აცნობიერებს
ტოლერანტობის არსს, მსჯელობს
ამყარებს
არგუმენტებით
მოსწავლე აცნობიერებს ტოლერანტობის
არსს,მსჯელობს
რატომ არის სასურველი ტოლერანტობა, თუმცა ვერ პოულობს არგუმენტებს
მოსწავლე დამოუკიდებლად ვერ ხსნის ტოლერანტობის
არსს, მსჯელობისას ესაჭიროება
მასწავლებლის
დახმარება

 შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
მწვანე
ყვითელი
წითელი
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
     ქართული ენა-  შეძლო ტექსტის წაკითხვა და გაგება, პერსონაჟების ქცევების
შეფასების გზით დაადგინა მოვლენათა თანმიმდევრობა, მოახდინა ტრანსფერი
სხვა საგანში  და  დღევანდელ ყოფა-ცხოვრებაში,
ისაუბრა ტექსტში წამოჭრილ პრობლემებზე და დაასაბუთა საკუთარი
აზრი.
   მე და საზოგადოება- მოსწავლემ შეძლო ტოლერანტობის არსის გაგება-გააზრება,
  უფლებებისა და მოვალეობების როგორც ოჯახის, ასევე საზოგადოების                   წინაშე  პასუხისმგებლობის გაცნობიერება


ხელმოწერა-----------------------------

თარიღი--------16.05 2019





     
    სამოდელო -ინტეგრირებული   გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი:        ია კეშელავა   
საგანი:   ქართული ენა   და მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი  4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა   6
სსსმ-მოსწავლე არ არის
გაკვეთლის თემა
            ქართული ენა-  რევაზ ინანიშვილი  „განთავისუფლება“
            მე და საზოგადოება- „ბუნება უნდა დავიცვათ“

გაკვეთილის მიზანი  ტექსტის  გაგება გააზრება,,შეძენილი ცოდნისა და უნარების გამოყენების საფუძველის ჩაყრა რეალური ცხოვრებისათვის
მიზნის შესაბამისობა   ესგ-თან     ქართული ენა--  სტ.(I-IV).3    ამოიცნობს პერსონაჟის გრძნობებს, მიზნებს აკვირდება პერსონაჟის  ქცევას, მოქმედებას, თვისებებს და დაკვირვების საფუძველზე გამოაქვს სათანადო დასკვნა მისი აზრების, განზრახვების, განცდების შესახებ;
                                          მე და საზოგადოება-  საზ.მეც დაწ.(1) 17   მზრუნველობის
გამოვლენა ბუნებრივი გარემოსა და ისტორიული მემკვიდრეობის მიმართ                                                        

გაკვეთილის ხანგძლიობა:   45 წუთი
N
აქტივობა/ აქტივობის მიზანი  და აღწერა
გამოყენებული მეთიდი/
      მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სააწავლო
რესურსები
(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი
რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით
დრო
წთ
1
საორგანიზაციული საკითხები                                      აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ესალმება კლასს,  აღრიცხავს მოსწავლეთა დასწრებას, აცნობს მათ ფლიფჩარტზე თვალსაჩინოდ დაწერილ გაკვეთილის თემას, მიზანს და შეფასების რუბრიკებს   მოუწოდებს მათ აქტიურად ჩაერთონ საგაკვეთილო პროცესში.                           აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება,განწყობის შექმნა, მოსწავლეების მობილიზება გაკვეთილზე აქტიურად  მუშაობისათვის





ვერბალური
ახსნა
მთელ
კლასთან
მუშაობა
ფლიფჩარტზე  დაწერილი გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკები.  
გაკვეთილის თემის,მიზნისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობით, მოსწავლეებს ეცოდინებათ თუ რის მიღწევას შეძლებენ გაკვეთილის ბოლოს და რის მიხედვით შეფასდებიან. ეს  მოსწავლეებს დაეხმარება გაკვეთილზე მიზანმიმართულად მუშაობაში, რაც თავის მხრივხელს შეუწყობს გაკვეთილის ორგანიზებულად ჩატარებას
2
2
  კითხვებზე პასუხის გაცემა-წერილობით   აქტივობის აღწერა: ვურიგებ ტესტებს როგორც სააზროვნო ასევე სავარაუდო კითხვებით
მიზანი:  წინარე ცოდნის გააქტიურება, წინა საგაკვეთილო განწყობის შექმნა,რაც უკავშირდება ამოტივაციის ზრდას და საგაკვეთილო მზაობას, ასევე ლოგოკური კავშირის დამყარებას მთავარ თემასთან


 ფრონტალუ რი
გამოკითხვა


 


წყვილები

სახელმძღვანელო
ტესტი.

ტესტის მიხედვით
დავადგენ მოსწავლეთა
ჩართულობას და ცოდნის
დონეს
8
2
 მოქმედი პირის-მწერლის დახასიათება აღწერა:ადამიანის თვისებების
შესაბამისი
სიტყვების
დასახელება,
მიზანი: მნიშვნელოვანი  სიტყვის
გამოყოფა და  გააზრება,  

კითხვის ეფექტური
მეთოდი
„მნიშვნელოვანი სიტყვა“


მთელი კლასი
პლაკატები
თაბახის ფურცლები,
მარკერები

თაბახის ფურცლებზე
მარკერებით
დავწერთ სათანადო სიტყვებს და გავაკრავთ დაფაზე, რაც  დაემარებათ სიტყვების დამახსოვრებაში


10
3
იმსჯელე
ჩვენ  ვიცავთ ბუნებას
მიზანი: გავარკვიო როგორ ესმით
ფრაზა „რატომ უნდა დავიცვათ
ბუნება“, განვსაზღვროთ  ჩვენი უფლებები
მოვალეობები
დისკუსია
მთელი
კლასი
პლაკატები, ფერადი ცარცი,
თაბახის ფურცლები,
მარკერები
დავამზადებთ
პლაკატს „მოწოდებას„ გამოვაკრავთ
თვალსაჩინო
ადგილას.
რესურსი დაეხმარება
კარგად გაიაზრონ
თავიანთი მოვალეობები
10
4
წუთშსვენება

მიზანი:     განტვირთვა


მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად

1
5
 შემაჯამებელი   სიტუციური
ამოცანები
აღწერა: ვურიგებ თაბახის ფურცლებზე გამზადებულ სიტუაციურ ამოცანებს              
მიზანი,  საკუთარი პასუხისმგებლობის გააზრება და
ცხორებისეულ
გამოცდილებასთან  დაკავშირება
სიტუაციების
განხილვა
და გამოსავლის პოვნა
ნამუშევრების
პრეზენტაცია
წყვილებში მუშაობა
თაბახის
ფურცლები,
მარკერები
პასუხების დაწერა
ფურცლებზე

რესურსი დაეხმარება
მათ გაამთლიანონ მიღებული ცოდნა და განავითარიონ
 ტრანსფერის უნარი
10

6
შეფასება
შუნიშნის ბარათებით და
  განმავითარებე
ლი კომენტარებით
2
7
საშინაო დავალების მიცემა
აღწერა: დავხატავთ  სურათებს თემაზე  „იყავი ბუნების მეგობარი“
მიზანი: შევქმნათ წარმოდგენა რას გულისხმობს მეგობრობა და რას გააკეთებ “მეგობარი“ ბუნებისთვის
ინდივიდუალური

 ფერადი ფანქრები,სახატავი
რვეულები       შექმნიან ნახატებს
რესურსი დაემარებათ გამოხატაონ თავიანთი დამოკიდებულება ბუნების მიმართ
2
   
 განმავითარებელი   შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
ყოველთვის
ხშირად
საჭიროებს
დახმარებას
მოსწავლეს შეუძლია უცნობი
ტექსტის
გაგება-გააზრება
მოსწავლეს
ყოველთვის
შეუძლია ახალი ტექსტის გაგება-გააზრება
მოსწავლეს შეუძლია ახალი ტექსტის
გააზრება-გაგება,
თუმცა ხანდახან
ბუნდოვანია
რამდენიმე საკითხი
მოსწავლე ახალი ტექსტის გაგება-გაააზრებისთვის
საჭიროებს დახმარებას
მოსწავლე აცნობიერებს სიტყვის „ბუნების
ქომაგის არსს,მსჯელობს რატომ არის აუცილებელი
ბუნების დაცვა- და რა მოვალეობები აკისრია
მოსწავლე ყოველთვის აცნობიერებს
ბუნების ქომაგის არსს, მსჯელობს
ამყარებს
არგუმენტებით
მოსწავლე აცნობიერებს ბუნების ქომაგის
არსს,მსჯელობს
რატომ უნდა დაიცვას ბუნება, თუმცა ვერ პოულობს არგუმენტებს
მოსწავლე დამოუკიდებლად ვერ ხსნის ბუნების ქომაგის
არსს, მსჯელობისას ესაჭიროება
მასწავლებლის
დახმარება

 შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
მწვანე
ყვითელი
წითელი
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
     ქართული ენა-  შეძლო ტექსტის წაკითხვა და გაგება, პერსონაჟის ქცევების
შეფასების გზით დაადგინა მოვლენათა თანმიმდევრობა, მოახდინა ტრანსფერი
სხვა საგანში  და  დღევანდელ ყოფა-ცხოვრებაში,
ისაუბრა ტექსტში წამოჭრილ პრობლემებზე და დაასაბუთა საკუთარი
აზრი.
   მე და საზოგადოება- მოსწავლემ შეძლო ბუნების ქომაგის არსის გაგება-გააზრება,
  გაიაზრა რომ ბუნების დაცვა ყველას მოვალეობაა


ხელმოწერა-----------------------------

თარიღი--------24 .05 2019




         სამოდელო-ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა


მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი:  ია კეშელავა.  
საგანები:  მათემატიკა
                   ხელოვნება
სწავლების საფეხური- დაწყებითი  4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა-  6
სსსმ-- მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა     მათემატიკა-  გეომეტრიული ფიგურები
                                    ხელოვნება--არქიტექტურა
გაკვეთილის მიზანი:-  გეომეტრიული ფიგურების შეაწავლა- ამოცნობა და კავშირების დადგენა არქიტექტურასთან , მათი ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოყენების მნიშვნელობა
შესაბამისობა ესგ-თან   მაემატიკა (2).1 მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული ფიგურების აღქმა, შემადგენელი ნაწილების დასახელება
                                           ხელოვნება- ს.გ.დაწყ (1) 6 მოსწავლემ უნდა შეძლოს სახვითი და გამოყენებით ხელოვნების დარგებისა და ჟანრების განსხვავება ერთმანეთისგან, მათი დაკავშირება ყოველდღიურ ცხოვრებასთან
გაკვეთილის ხანგძლიობა   45  წუთი
N
აქტივობა/ აქივობის მიზანი
გამოყენებული მეთოდი/
მეთოდები
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო
რესურსები
(დაასაბუთეთ
შინაარსობრივი
რესურსების
მიზანშეწონილობა
სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
დრო
წთ
1
საორგანიზაციო საკითხები                                      აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ესალმება კლასს,  აღრიცხავს მოსწავლეთა დასწრებას, აცნობს მათ ფლიფჩარტზე თვალსაჩინოდ დაწერილ გაკვეთილის თემას, მიზანს და შეფასების რუბრიკებს (იხ.დანართი 1). მოუწოდებს მათ აქტიურად ჩაერთონ საგაკვეთილო პროცესში.                           აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება,განწყობის შექმნა, მოსწავლეების მობილიზება გაკვეთილზე აქტიურად  მუშაობისათვის
კითხვა-
პასუხი
მთელი კლასი
ფლიფჩარტზე  დაწერილი გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკები.  
გაკვეთილის თემის,მიზნისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობით, მოსწავლეებს ეცოდინებათ თუ რის მიღწევას შეძლებენ გაკვეთილის ბოლოს და რის მიხედვით შეფასდებიან. ეს  მოსწავლეებს დაეხმარება გაკვეთილზე მიზანმიმართულად მუშაობაში, რაც თავის მხრივხელს შეუწყობს გაკვეთილის ორგანიზებულად ჩატარებას
2
2
წერილობითი
ტექსტზე
მუშაობა
აღწერა: ტესტზე  გამოსახულ ფიგურებს  და მათ შემადგენელ  ნაწილებს მიუწერენ სახელებს :აქვს თუ არა წიბო, წვერო,წახნაგი და რამდენი.
მიზანი  წინარე ცოდნის გააქტიურება, წინა საგაკვეთილო განწყობის შექმნა,რაც უკავშირდება ამოტივაციის ზრდას და საგაკვეთილო მზაობას, ასევე ლოგოკური კავშირის დამყარებას მთავარ თემასთან
ტესტირება
მთელი კლასი
ინდივიდუალური
სამუშაო
ტესტები
თაბახის
ფურცლები:   რესურსი დაეხმარება: მოსწავლეებს წინარე ცოდნაზე დაყრდნობით  გეომეტრიულ ფიგურებს მიუწერონ  სწორი პასუხები..




10
3
სლაიდ-შოუს ჩვენება
ღწერა„ ლეპტოპითა და პროექტორის საშუალებით სივრცითი სხეულების და მსოფლიოს არქიტექტურული
შედევრების ნახვა.
მიზანი:
 როგორც არქიტექტურულ
ნამუშევრებში ისე ფიგურათა გროვაში
ამოიცნობენ
გეომეტრიულ
ფიგურებს,დაასახელებენ
და შეადარებენ ერთმანეთს დაამყარებენ
ლოგიკურ კავშირს ხელოვნებასთან


ელექტრონული
მეთოდი



მინი
ლექცია
მთელი
კლასი
ლეპტოპი
პროექტორი,
ფრეშ-ბარათი ,სივრცული ფიგურების მინი
მოდელების გროვა. რესურსები დამეხმარება დავაინტერესო მოსწავლეები და გაუჩინო მათ სურვილი  მიიღონ დამატებითი საინტერესო ინფორმაცია. 


15
4
 პრაქტიკული სამუშაო:                                სივრცითი ფიგურების აწყობა.
აღწერა  ფერად ფურცლებზე გამოსახულ ფიგურათა შლილებს დაჭრიან და ააწყობენ სივრცით ფიგურებს
 მიზანი: მოტორიკული, დაკვირვებისა და თანამშრომლობითი, უნარების  განვითარება

სწავლა-
კეთებით
ჯგუფური
მუშაობა
შლილები
ფერად
ფურცლებზე,
მაკრატელი,
წებო
 რესურსები დაეხმარებათ სივრცითი ფიგურებისა და მათი ნაწილების უკეთ დამახსოვრებაში

10
5
შემაჯამებელი
სამუშაო

აღწერა:
Skoool- საქართველოს- გვერდზე  მოცემული სამგანზომილებიანი ფიგურების  სახალისო დავალებებზე-
პასუხების გაცემა
მიზანი   სივრცითი ფიგურების შემადგენელი ნაწილების დამახსოვრება-განმტკიცება                                                              სწრაფი აზროვნების და
დაკვირვების
უნარების
განვითარება
ვერბალ
ლური
მეთოდი

ინდივიდუალური
ბუკები



ბუკებისა და ინტერნეტ
გვერდის დახმარებით მოძებნიან
Skoool-ის გვერდს და სახალისო დავალებას

5
6
შეფასება
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი და მოსწავლეებო აჯამებენ გაკვეთილს, იქნა თუ არა გაკვეთილის მიზანი მიღწეული. შემდეგ კი რუბრიკის მიხედვით ვაფასებთ  ექვსივე მოსწავლეს.  
აქტივობის მიზანი: მოხდეს გაკვეთილის შეჯამება და ეფექტური უკუკავშირი. დავალების განსაზღვრა

ვერბალური.

განმავითარებელი კომენტარები,
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით:
ინდივიდუალური

მათთვის კარგად ნაცნობი შეფასების
რუბრიკების
 მიხედვით ფასდება მათი მუშაობა გაკვეთილზე, ვლინდება რა არის მათი ძლიერი ან სუსტი მხარეები. შეფასება  ხდება გამჭვირვალედ, ვალიდურად და ობიექტურად.
1
7
საშინაო დავალების მიცემა
 სავარჯიში  #3,  4  
აღწერა:  შლილების მიხედვით ააწყობენ კონუსს                                                                                     მიზანი    საშინაო დავალება მომცემს ინფორმაციას, რამდენა შეძლებენ მოსწავლეები დამოუკიდებლად   მუშაობას   




სწავლა-კეთებით
ინდივიდუალური
სახელმძღვანელო.
თაბახის ფურცლები,
მაკრატელი, წებო,

შლილის მიხდვით ააწყობენ კონუსს

რესურსი დაემარება მათ შესწავლილი მასალის უკეთ  ათვისებაში
2
 განმავითარებელი   შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
ყოველთვის
ხშირად
საჭიროებს
დახმარებას
მოსწავლეს შეუძლია სივრცითი სხეულების ამოვნობა არქიტექტორულ
ნიმუშებში
გაგება-გააზრება
მოსწავლეს

შეუძლია სივრცითი სხეულების დახასიათება და ამოცნობა
არქიტექტურულ
ნამუშევრებში
მოსწავლეს
შეუძლია
სივრცითი
სხეულების
ამოცნობა,თუმცა
ორჭოფობს
მოსწავლე ცნობს
სივრცით სხეულებს,
თუმცა
უჭირს ამოცნობა არქიტექტურულ
ნამუშევრებში,
საჭიროებს დახმარებას

 შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
მწვანე
ყვითელი
წითელი
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
        მათემატიკა-    მოსწავლემ  ანსხვავებს  ფიგურის ელემენტებს და  იყენებს გეომეტრიულ ტერმინებს მათ დასახელებისას  ( მაგ:   წვერო, წახნაგი, წიბო)      შეუძლია ფერად ფურცლებზე  დახაზული ფიგურების შლილების გამოჭრა და შეერთება
ხელოვნება--ამოიცნო სივრცული ფიგურები არქიტექტურისა, ხელოვნების ნიმუშებში,                     ყოფითი დანიშნულების საგნებში და ფიგურათა მოდელების გროვაში



ხელმოწერა___________________________

თარიღი_24,05.2019____________






სამოდელო -ინტეგრირებული გაკვეთილის რეფლექსია

საგნები:  ქართული ენა  და მე და საზოგადოება

მასწავლებელი:  ია კეშელავა
კლასი  4
გაკვეთილის თემა:  ქართული ენა რევაზ ინანიშვილი -განთავისუფლება
                    მე და საზოგადოება-ბუნება უნდა დავიცვათ
გაკვეთილის მიზანი:  ტექსტის გაგება-გააზრება, შეძენილი  ცოდნისა და
უნარების გამოყენების საფუძვლის ჩაყრა რეალური ცხოვრებისათვის.

      ინტეგრირებული გაკვეთილის ჩატარება განაპირობა საგაკვეთილო პროცესში ტრანსფერის დაბალმა დონემ, დაწყებითი კლასის მოსწავლეებს უჭირთ ერთი საგანში მიღებული ცოდნისა და უნარ-ჩვევების გადატანა სხვა საგნებში, აქვვე მინდა ავღნიშნო რომ მე და საზოგადოება როგორც საგანი წელს შემოვიდა  სასკოლო სივრცეში, რომელიც ხელს უწყობს მოსწავლეთა თავისუფალი აზროვნების, თავდაჯერებულობის, აზრის კიდევ უფრო თამამად გამოთქმის და კრიტიკული აზროვნების განვითარებას
 პიროვნების საერთო კულტურა, საკომუნიკაციო და პროფესიული უნარ-ჩვევები სწორედ ქართული ენის  გაკვეთილზე ყალიბდება, მე და საზოგადოება კი საშუალებას მისცემს შეძლებისდაგვარად ახსნან ბუნებრივი მოვლენები და გაანალიზონ შედეგები,ჩამოაყალიბონ საკუთარი აზრი, რაც ხელს შეუწყობს ლოგიკური მსჯელობისა და ანალიზის უნარის განვითარებას.                                                            
გაკვეთილის დასაწყისში გავაცანი გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკა,შემთხვევითობის პრინციპით გავანაწილე ჯუფებში და წყვილებში
შევარჩიე სასწავლო რესურსი და  თანმიმდევრულად განვახორციელე ისეთი აქტივობები რომლებმაც ხელი  შეუწყო მოსწავლეების ბუნებრივ გარემოსა და ადამიანის  მიერ  შექმნილ ყოფით გარემოს შესახებ მსჯელობას, ნეგატიურ დამოკიდებულების გამოვლენას დანაგვიანებული გარემოსადმი. თვალნათლივ დაინახეს საფრთხეები, რომლებიც შეიძლება მოჰყვეს ადამიანის დაუდევრობას და გაუფრთხილებლობას, კითხვის ეფექტური მეთოდის „მნიშვნელოვანი სიტყვის“ მიხედვით გამოვყავით მნიშვნელოვანი სიტყვა „ბუნების ქომაგი“, გავიგეთ სიტყვის მნიშვნელობა და გავიაზრეთ ჩვენი მოვალეობები ბუნების მიმართ. საკმაოდ საინტერესოდ მოხდა სიტუაციური ამოცანების პასუხების პრეზენტაცია.
 გაკვეთილის მსვლელობის დროს არ დამჭირდა გეგმის კორექტირება,ყოველი აქტივობისთვის დრო საკმარისი აღმოჩნდა,  მოსწავლეემა მოახდინეს თვითშეფასება,შევაფასე განმავითარებელი კომენტარებით და შუქნიშნის ბარათებით.
გაკვეთილი გამივიდა სახალისო და საინტერესო, მოსწავლეები აქტიურად იყვნენ ჩართული საგაკვეთილო პროცესში: დისკუსიაში, ჯგუფურ მუშაობაში,  გამოთქვეს სურვილი კიდევ ჩავატაროთ ასეთი გაკვეთილები ვთვლი  რომ ჩემს მიერ შესრულებული ყველა აქტივობა შეესაბამებოდა გაკვეთილის მიზნებს,  მოცემული გაკვეთილი ხელს უწყობს მოსწავლეებში  თანამშრომლობის უნარების და შეძენილი ცოდნის რეალურ ცხოვრებაში გამოყენების შესაძლებლობას, აგრეთვე ბუნებისადმი მზრუნველობითი დამიკიდებულების უნარების ჩამოყალიბების პროცესს. მოსწავლეებმა გაიგეს და გაიაზრეს საფრთხეები,დაამზადეს პლაკატი სახელწოდებით: „ბუნების დაცვა სამშობლოს დაცვას ნიშნავს“, გამოაკრეს თვალსაჩინო ადგილას და სხვებსაც  მოუწოდენ დაიცვან ბუნება.
ამავე გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარების შემთხვევაში უფრო მეტ ყურადღებას მივაქცევ ჩემს მიმიკების და ჟესტების ენას, აგრეთვე ჩემს ემოციურობას, რადგან ვჩქარობ  პასუხების მოლოდინში
    ჩემს მიერ ჩატარებული გაკვეთილი არის კარგი რესურსი ყველა იმ პედაგოგისთვის ვინც არის დაინტერესებული ინტეგრირების მრავალფეროვანი მეთოდებით და გააჩნია  მისი გამოყენების სურვილი, ყოველი წარმატებული გაკვეთილი კი პროფესიული წინსვლის საწინდარია







სამოდელო -ინტეგრირებული გაკვეთილის რეფლექსია

საგნები:  მათემატიკა  და ხელოვნება
               მასწავლებელი:  ია კეშელავა
კლასი  4
გაკვეთილის თემა:  გეომეტრიული ფიგურები
                                     არქიტექტურა
                   
გაკვეთილის მიზანი:  მიზანი:-  გეომეტრიული ფიგურების შეაწავლა- ამოცნობა და კავშირების დადგენა არქიტექტურასთან , მათი ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოყენების მნიშვნელობა


     მოსწავლეებს ადრეულ ასაკში უჭირთ აბსტრაქული აზროვნება. ანალიზი და განზოგადება, კიდევ უფრო მეტად ცალკეულ საგნებში ნასწავლი მასალის სინთეზი, რაც უფრო მეტად დაყოფილია სამყარო სხვადასხვა  საგნებად მით უფრო უჭირთ მისი აღქმა და შესწავლა--ამოტომ მასწავლებლის ვალდებულება არ განისაზღვრება მხოლოდ საგნის სწავლებით, თანამედროვე მოთხოვნები მასწავლებლებს კიდევ უფრო შორს მიმავალ მიზნებს უსახავს და უბიძგებს მათ გამოიყენონ ინტეგრაცია, იმისათვის რომ მოსწავლეებმა ისწავლონ ერთი თემის დაკავშირება მეორე საგნის თემასთან, ეს ხელს უწყობს  ცოდნის გამთლიანებას და შეძენილი უნარების ერთი სფეროდან  მეორეში გადატანას                                                            
გაკვეთილის დასაწყისში გავაცანი გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკა,შემთხვევითობის პრინციპით გავანაწილე ჯგუფებში
შევარჩიე სასწავლო რესურსი და  თანმიმდევრულად განვახორციელე  “:გეგმით გაწერილი აქტივობები, პირველ რიგში გავააქტიურეთ წინარე ცოდნა-გავიხსენეთ გეომეტრიული ფიგურები, მოვაწყვეთ სლაიდ-შოუ, რომლის მიზანი იყო თუ როგორ გამოიყურება გეომეტრიული ფიგურები არქიტექტურულ შედევრებში (მაგ..ეგვიპტური პირამიდები, რომის  კოლიზემი და სხვები)  აქტივობა რომ უფრო სახალისო ყოფილიყო დავამატე უცნაური შენობების სურათები (მაგ..ძაღლის, კალათის, ) მოსწავლეებს ძალიან მოეწონათ ეს აქტივობა, იხალისეს, იმსჯელეს და დააადგინეს ლოგიკური კავშირი არქიტექტურასთან. გეომეტრიული ფიგურების ნაწილების უკეთ დამახსოვრებისათვის ჩავატარე პრაქტიკული სამუშაო „ააწყვე ფიგურები“  მოსწავლეებმა  შლილების მიხედვით ააწყვეს ფიგურები: პირამიდა , კუბი, კონუსი
შემაჯამებელი სავარჯიშოდ გამოვიყენე  skoool-საქართველოს გვერდზე მოცემული დავალება:  სამგანზომილებიანი ფიგურები, ბავშვებს ძალიან მოსწონთ შემეცნებითი-ინტერნეტ თამაშები   
 გაკვეთილის მსვლელობის დროს არ დამჭირდა გეგმის კორექტირება, თუმცა ერთერთი აქტივობისთვის დრო საკმარისი არ აღმოჩნდა, კერძოდ სლაიდების ჩვენების და მსჯელობის დრო ნაცვლად 15 წუთისა დამჭირდა 18 წუთი   და გაკვეთილი 45 წუთის ნაცვლად 48 წუთიანი გამივიდა                                                                                                               მოსწავლეემა მოახდინეს თვითშეფასება,შევაფასე განმავითარებელი კომენტარებით და შუქნიშნის ბარათებით.
 საბოლოო ჯამში გაკვეთილი გამივიდა სახალისო და საინტერესო, მიზანი მიღწეული. მოსწავლეები აქტიურად იყვნენ ჩართული საგაკვეთილო პროცესში: დისკუსიაში, ჯგუფურ მუშაობაში,  გამოთქვეს სურვილი კიდევ ჩავატაროთ ასეთი გაკვეთილები ვთვლი  რომ ჩემს მიერ შესრულებული ყველა აქტივობა შეესაბამებოდა გაკვეთილის მიზნებს,  მოცემული გაკვეთილი ხელს უწყობს მოსწავლეებში  თანამშრომლობის უნარების და შეძენილი ცოდნის რეალურ ცხოვრებაში გამოყენების შესაძლებლობას.
მომავალში მსგავსი ტიპის გაკვეთილის მომზადებისას აუცილებლად გავითვალისწინებ დროის მართვის ტექნიკას
    ამ გაკვეთილის ჩატარებით დავინახე თუ რამდენად საინტერესოა ის მოსწავლეებისათვის, კოლეგებმაც იგივე აზრი გამოთქვეს და აღნიშნეს, რომ მსგავსი გაკვეთილები ზრდის მოსწავლეებში სასწავლო მოტივაციას, რაც ცოდნის მიღების,გაზრებასა და ტრანსფერის საშუალებას იძლევა და ამას უნდა მიეცეს სისტემატური ხასიათი. გაკვეთილის საშუალებით მივიღე პროფესიული გამოცდილება, რაც დამეხმარება მომავალი გაკვეთილების უკეთ ჩატარებაში და კარიერულ წინსვლაში.


    

Комментариев нет:

Отправить комментарий