საგანი------საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
კლასი---V
მოსწავლეთა რაოდენობა---6
სსსმ მოსწავლე--არ არის
გაკვეთილის თემა: ფიგურები პროგრამა
paint-ში
გაკვეთილის მიზანი: ინსტრუმენთა
პანელის გამოყენებით ფიგურების დახატვა და ფერების შერჩევა, პროგრამა paint-ში სწრაფი მუშაობის უნარ- ჩვევების ჩამოყალიბება
გაკვეთილის ხანგძლიობა -45 წუთი
N
|
აქტივობა
|
აქტივობის
მიზანი
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზება
|
სასწავლო
რესურსი
|
აქტივობისთვის
საჭირო
დრო ( წუთები)
|
1
|
წინარე
ცოდნის გააქიურება
|
შესწავლილი
მასალის განმეორება-გახსენება
კომპიუტერში
პროგრამის
Paint-გახსნა და მომზადება
სამუშაოდ
|
კითხვა-პასუხები:
|
ინდივიდუა
ლური
|
ბუკები
სახელმძღვანელო
|
7
|
2
|
ინსტრუმენტთა
პანელზე
Shapes-ფიგურების მნიშვნელობის გაცნობა
და ფერების შერჩევა,
ჩემს მიერ შესრულებული ნახატების ნიმუშად ჩვენება
|
პროგრამა paint-ის
საშუალებით ფიგურების შესაქმნელად ინსტრუმენთა პანელზე
შესაბამის
ღილაკებზე სწრაფი
წვდომის უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება
|
ვერბალური
|
მთელი
კლასი
|
ბუკები
პროექტორი
|
15
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
პრაქტიკული
სამუშაო
„დავხატოთ
ხე
და ბუჩქი“
პროგრამა Paint- ში
შექმნან ნახატები
|
პროგრამა Paint- ში
მუშაობის უნარ-ჩვევების
ჩამოყალიბება
|
|
ინდივიდუალური
|
ბუკები
სახელმძღვანელო
|
15
|
4
|
ნამუშევრების
შეფასება, ურთიერთშეფასება
|
მოსწავლეები შეაფასებენ თავიანთ ნახატებს, გააცნობიერებენ
შეცდომებს
|
|
ინდივიდუალური
|
ბუკები
|
5
|
5
|
საშინაო
დავალების მიცემა
„დავხატოთ შემოდგომის
სურათი“
|
კომპიუტერთან მუშაობის სწრაფი უნარ-ჩვევების
ჩამოყალიბება
|
|
ინდივიდუალური
|
ბუკები
|
3
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგი: სურათის
შექმნა გამზადებული გრაფიკული ელემენტების
(მაგ. გეომეტრიული ფიგურების) კომბინაციით
ხელმოწერა--ია კეშელავა
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
1-2 ქულა
|
3-5 ქულა
|
6-8 ქულა
|
9-10 ქულა
|
გრაფიკული
რედაქტორის
გამოყენება
|
ვერ
იყენებს
|
უჭირს
გამოყენება
|
იშვიათად
სჭირდება
დახმარება
|
სრულად იყენებს
|
აქტიურობა/
ჩართულობა
|
არ ისმენს და არ არის ჩართული
|
ვერ აქტიურობს
და სუსტად ასრულებს
ნახატებს
|
ნაწილობრივ
აქტიურობს და არა სრულად ასრულებს
ნახატებს
|
სრულყოფილად
ასრულებს მოცემულ დავალებებს
(ნახატებს)
|
თარიღი 20.11.2019