среда, 26 декабря 2018 г.

გაკვეთილის გეგმა ბუნებაში 1კლასი


გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა   46001007441
საგანი:   ბუნება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი  1 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა   5
გაკვეთლის თემა: ცისარტყელა 
გაკვეთილის მიზანი  : ცაზე დაკვირვება. ცისარტყელას ამოცნობა, დახასიათება. ცისარტყელას ფერების გაცნობა
და ფერების თანმიმდევრობა.
გაკვეთილის ხანგძლიობა  35 წუთი
N
აქტივობა
 აქტივობის
მიზანი

გამოყენებული
      მეთოდები
კლასის ორგანიზება
სააწავლო
რესურსები
დრო
1
წინარე ცოდნის გააქტიურება:
გაიხსენებენ
მთვარეს და ვარსკვლავებს

აქტივობის მიზანია
განასხვაონ
ერთმანეთისგან (მზე, მთვარე, ვარკვლავები)
მათი დამახასიათებელი
ნიშნებით




კითხვებზე-
პასუხის
გაცემა


ინდივიდუალური
პლაკატები

10
2
მაპროვოცირებე
 დავალება:

სურათი: მზით და წვიმის წვეთებით
დაკვირვების უნარის გამოვლენა
თუ რა შეიძლება აკლდეს ამ სურათს
მსჯელობა
დისკუსია


მთელი
კლასი
პლაკატები


7














3
წუთშესვენება
განტვირთვა

მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად

1
4
სახელმძღვანელოში
მუშაობა
 ცისარტყელას
ფერების
გარჩევა და დალაგება
თანმიმდევრობით


ინდივიდუალური
სახელმძღვა-
ნელო და სამუშაო
რვეული
10
5
შემაჯამებელი
სამუშაო
ნამუშევრების
გამოფენა
 კარგად
ვარჩევ
ფერებს


ინდივიდუალური
ფერადი
ქაღალდები,
წებო,
მაკრატელი,
თაბახის
ფურცლები
5
6
შეფასება
განმავითარებელი
კომენტარებით




ინდივიდუალური

2
   
                    შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
მაღალი
საშუალო
დაბალი
ხალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება

 შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
მწვანე
ყვითელი
წითელი
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
          ამოიცნობს ცისარტყელას, ახასიათებს, ასახელებს ფერებს
თანმიმდევრობით

ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------25.12  2018

გაკვეთილის გეგმა მათემატიკაში 4 კლასი


          გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,პირადი ნომერი: ია კეშელავა   46001007441
საგანი:   მათემატიკა
სწავლების საფეხური--დაწყებითი  4 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა   6
გაკვეთლის თემა:  მოქმედებათა შესრულების რიგი
გაკვეთილის მიზანი: გაეცნონ მოქმედებათა შესრულების თანმიმდევრობას და იპოვონ გამოსახულების მნიშვნელობა
გაკვეთილის ხანგძლიობა:  45  წუთი
N
აქტივობა
 აქტივობის
მიზანი

გამოყენებული
      მეთოდები
კლასის ორგანიზება
სააწავლო
რესურსები
დრო
1
წინარე ცოდნის გააქტიურება,

აქტივობის მიზანია გაიხსენონ  გამოსახულება
და მათემატიკური
მოქმედებები

ტესტები






ინდივიდუალური
ტესტები

7
2
მაპროვოცირებელი
 დავალება

სახელმძღვანელოში
მოცემული
მაპროვოცორებელი
ამოცანის განხილვა და ამოხსნა



მთელი
კლასი
პლაკატები


5
3
სახელმძღვანელოში
მუშაობა
სავარჯიშო #3
# 4
სავარჯიშოების
ამოხსნა დემონსტრაციულად

მთელი
კლასი
სახელმძღვა
ნელო,
დაფა, ცარცი
სამუშაო
რვეულები
15
4
წუთშსვენება 
განტვირთვა


მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან
ერთად
1
5
შემაჯამებელი
სამუშაო
დამოუკიდებლად შესრულებული
სამუშაოს
ხარისხის
დადგენა

ინდივიდუალური
ტესტები
10
6
შეფასება შუქნიშნის
ბარათებით და
განმავითარებელი
კომენტარებით
თვითშფასება



ინდივიდუალური

5








8
საშინაო დავალება:
ოჯახის წევრების
პროფესიების
შესახებ  ინფორ
მაციის შეგროვება

შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის


ინდივიდუალური

2
   
                    შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
მაღალი
საშუალო
დაბალი
ხალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება

 შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
მწვანე
ყვითელი
წითელი
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
           შეძლებს ოთხივე მათემატიკური მოქმედებების და ფრჩხილების
შემცველი გამოსახულებების მნიშვნელობების  პოვნას,
   მოქმედებათა შესრულების თანმიმდევრობის დადგენას

ხელმოწერა------ია კეშელავა
თარიღი--------23.12  2018