გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ია კეშელავა 46001007441
საგანი მათემატიკა
სწავლების საფეხური: დაწყებითი
III -კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 5
გაკვეთილის თემა:
5-ზე გაყოფა
გაკვეთილის
მიზანი მოსწავლემ შეისწავლოს 5-ზე გაყოფა, გროვის დაყოფა ტოლი
რაოდენობების ჯგუფებად, გამოყენებული რაოდენობით ჩაწეროს მათემატიკური გამოსახულებები,იპოვოს
მნიშვნელობა, შეისწავლოს მათემატიკური ტერმინები: „ გასაყოფი, გამყოფი, განაყოფი და
გამოიყენოს 5-ის გაყოფა პრაქიკულად-ყოველდღიურ ცხოვრებაში.
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
1- აქტივობა: წინარე
ცოდნის გააქტიურება - ამისათვის ვურიგებ
მათემატიკურ ბარათებს დავალებით
„იპოვე შეცდომა“
ბარათში
მოცემულია გამოსახულებები ნაწილობრივ არა სწორი პასუხებით , უნდა იპოვონ
არა სწორი პასუხები და გაასწორონ, აქვე მაქვს მაპროვოცირებელი დავალებაც ახალი ასახსნელი
თემიდან თუმცა არ შეუსწავლიათ მაგრამ ანალოგიებით
უნდა მიხვდნენ და ამ სავარჯიშოს საშულებით მინდა მოვახდინო პროვოცირება, ამის შემდეგ გავაცნობ თემას და მიზანს
|
ინდივიდუ
ალური
|
მათემატიკური
ბარათები
|
5
|
|
2
|
დაფასთან მუშაობა:
მაპროვოცირებულ
დავალებას გავაკრავ დაფაზე , რომელზეც არის
დახატული სამკუთხედები ორ მწკრივად, თითო მწკრივში 5-5 სამკუთხედი, გამოვყოფთ ხუთეულებს, შევადგენთ გამრავლების და გაყოფისგამოსახულებას და ვიპოვით მნიშვნელობას ანალოგიურად შევასრულებთ რამდენიმე სავარჯიშოს გავიმეორებთ გამრავლების
კომპონენტებს „სამრავლი, მამრავლი, ნამრავლი განვიხილავთ გაყოფის კომპონენტებს
და დავიმახსოვრებთ
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო-საკლასო
|
პლაკატები, ფერადი მაგნიტები, კუბები,
ფერადი
გეომეტრიული
ფიგურები
|
10
|
3
|
აქტივობა--სახელმძღვანელოში მუშაობა
სავარჯიშო N1 და N2 3 და 4
პლაკატისა და ფანქრების გამოყენებით--ვითვლით კუბებს და ფანქრებს,ვადგენთ
ხუთეულებს
გავაგრძელებთ მუშაობას დაფასთან,ფერადი მაგნიტების და ფერდი ფანქრების
საშულებით შევადგენთ ხუთეულებს და ჩავწერთ გამრავლების და გაყოფის მაგალითებს ამ აქტივობის
მიზანია მოსწავლეებმა მოახერხონ ახალი ცოდნის
კონსტრუირება
და მისი შემდგომი გამოყენება
|
მსჯელობა--საუბარი
|
საერთო-
საკლასო
|
პლაკატები, ფერადი ცარცი, ფერადი ფანქრები
დაფა, ცარცი, სახელმძღვანელო
|
15
|
4
|
წუთშსვენება
1
|
-აქტივობა პრაქტიკული „ დავითვალოთ ღილები„ დაურიგდებათ ღილები და დავალების ბარათები,
დათვლიან ღილებს: ჩაწერენ გამრავლების და გაყოფის მაგალითებს
მიზანი: 5-ის გამოყენება ტოლ
შესაკრებებად, თვლა, ხუთეულე
ლების შედგენა, შეკრება ანგარიში
და გამოყენება
|
მუშაობა წყვილებში
|
10
|
|||
5
|
საშინაო დავალების მიცემა
|
საერთო-
საკლასო
|
2
|
||
6
|
შეფასება-კომენტარებით-განმავითარებელი. თვითშფასება
შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
ინდივიდუალური
|
ფერადი
გულები და ყვავილები
|
2
|
|
მისაღწევი შედეგი და მიზნის შესაბამისობა ესგ-თან: მოსწავლე
შეძლებს გამრავლება-გაყოფის მოქმედების შესრულებას, დააკავშირებს გამრავლებას გაყოფასთან,როგორც
ურთიერთშბრუნებულ მოქმედებებს, მოახდენს მის დემონსტრირებას მოდელზე ან პლაკატზე.
შეფასება:
შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ახალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
|
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
|
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
|
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება
|
პრაქტიკული
სამუშაოს შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
|
მწვანე
|
ყვითელი
|
წითელი
|
კარგად ითვლის საგნებს, შეუძლია
ხუთეულების
გამოყოფა და ა
ანგარიში
|
პერიოდულად
სჭირდება
დახმარება
|
უჭირს ხუთეულე
ების შედგენა, დასახელება და ანგარიში
|
ხელმოწერა
თარიღი 30.04
2018
Комментариев нет:
Отправить комментарий